Trekking w Himalajach

3 20 października 2016

ZWIEDZANIE CORK

Oto kilka wartych obejrzenia i zapoznania się z ich historią miejsc w drugim, co do wielkości miast Irlandii:
1. COLLINS BARRACKS, ? czyli muzeum, które powstało w wojskowych koszarach powstałych na początku dwudziestego wieku. Były one na początku swego istnienia zajmowane przez Brytyjczyków a od 1922 roku przeszły w ręce armii irlandzkiej. W muzeum organizowane są wystawy tematyczne (obecnie trzy: historia koszar, udział Irlandii w misjach pokojowych i sylwetka Michael?a Collins?a.
2. ELIZABETH FORT – czterystuletnia twierdza wybudowana u schyłku szesnastego wieku mająca służyć do obrony miasta. Przeszła w swojej historii różne koleje (była spalona i odbudowywana, były w niej koszary wojskowe i więzienie kobiece) a dzisiaj jest siedzibą Gardy (irlandzkiej policji).
3. Muzeum masła, po którym chodząc poznaje się nie tylko historię przemysłu maślarskiego, ale także historię Irlandii
4. THE GATEWAY BAR – czyli najstarszy nieprzerwanie działający irlandzki pub.
5. WIEŻA SHANDON ? należąca do kościoła pod wezwaniem Anny Shandon (wybudowanego w 1722 roku), z której jest wspaniały widok na całe Cork. Na wieży kościoła znajduje się 8 dzwonów; każdy zwiedzający może zagrać na nich dowolną melodię, a biją one zawsze, gdy ktoś z rodziny fundatorów McOstrich gdziekolwiek na świecie bierze ślub.
6. SYNAGOGA ? jest to druga synagoga w tym kraju (jeszcze jedna znajduje się w Dublinie). Historia żydów w Irlandii jest bardzo długa: najstarsze źródła podają, że żydzi przybyli na Szmaragdową Wyspę już XI wieku.

About 

Related Articles