Trekking w Himalajach

3 20 października 2016

WYSPY ARAN

Wyspy Aran to trzy wysepki: INSHIMORE, INSHEER i INISHMAN, które nazywane są czasami ? żywą skamieliną Irlandii?, gdyż folklor tych wysp stał się symbolem dawnych zwyczajów irlandzkich. Tutaj mówi się w dalszym ciągu po irlandzku (gaelic), to tutaj wyrabia się wspaniałe arany, czyli swetry z owczej wełny, a także długie wełniane pasy, które następnie farbuje się na różne kolory (crios) a także buty z niewyprawionej skóry robione ręcznie.
Na INSHIMORE największej z wysp Aran, mimo, że nie jest już ona tak dzika, pusta i cicha jak dawniej (turyści w dużej ilości ją odwiedzają, pojawiły się nowe parkingi rowerowe, bary) w dalszym ciągu można podziwiać przepiękne widoki a oddalając się od utartych ścieżek turystycznych można jeszcze znaleźć ciszę i chwilkę samotności. We wschodniej części Wyspy można trafić na wybrzeże pełne fok.
Na wyspie można także podziwiać kamienne forty, na przykład półokrągły Dun Aenghus, który umiejscowiony jest na 90 metrowym klifie (część jego najprawdopodobniej spadła z klifu do oceanu). Forty te są doskonale zachowane i liczą sobie, co najmniej 2 tysiące lat.
Na wyspie są też kościoły z bardzo wczesnego chrześcijaństwa w tym najmniejszy kościół świata mierzący sobie niecałe siedem metrów kwadratowych powierzchni.
Na wyspach jest jeszcze parę ciekawych zjawisk i rzeczy? ciekawe jest pozyskiwanie ziemi do jakiejkolwiek uprawy, jako że wyspy są bardzo kamieniste, to najpierw trzeba nawieźć ziemi, przykryć wodorostami i tak zrobić kilka warstw i dopiero na takiej glebie może cokolwiek rosnąć. Na wyspach nie ma także słodkiej wody, więc konstruowane są wymyślne urządzenia do łapania deszczówki?

About 

Related Articles