Trekking w Himalajach

14 15 sierpnia 2022

Wycieczka do Grodna

Otwórz się na Białoruś, poznaj Grodno
O Białorusi mówi się ostatnimi czasy całkiem sporo, chociaż niekoniecznie w pozytywnym kontekście. Niesprawiedliwie byłoby jednak patrzeć na ten kraj tylko z perspektywy jego polityki. Dlatego, jeśli się otworzysz na Białoruś, wycieczka do Grodna może cię miło zaskoczyć.

Park w Kołoży i plenerowa galeria rzeźb stanowią ciekawe tło dla Cerkwi Świętych Borysa i Gleba. Jest to mała budowla, ale wygląda, jakby została zbudowana z jakichś dwunastowiecznych klocków lego. Połowa cerkwi jest drewniana, druga połowa zaś została zbudowana z kamienia.

Koniecznie zobacz Bazylikę Katedralną pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego. W środku można znaleźć niezbite dowody na więzi łączące niegdyś Grodno z Polską. Chodzi tutaj o ołtarz otoczony figurami dawnych królów polskich. Sama budowla została ufundowana przez Stefana Batorego
W niedalekim sąsiedztwie bazyliki jest Muzeum Farmacji. Wśród wielu eksponatów można wypatrzyć stare recepty wystawione na polskie nazwiska.

Popularnym punktem na mapie Grodna jest czołg będący Pomnikiem Wyzwolenia Białorusi oraz położony w dalszym sąsiedztwie pomnik Lenina.

About 

Related Articles