Trekking w Himalajach

3 20 października 2016

DUBLIN- historia

Miasto Dublin leży nad Morzem Irlandzkim u ujścia rzeki Liffey na wschodnim wybrzeżu Irlandii. Jest także stolicą tego kraju i największym jego miastem (liczy niedużo ponad pół miliona mieszkańców). Pierwsze wzmianki o osadzie w tym miejscu datują się na około 140 rok. Za założycieli miasta uznawani są duńscy wikingowie, którzy w 840 roku założyli tu osadę handlową, która do dwunastego wieku była lokalnym ośrodkiem królestwa wikingów. Od 1028 roku miasto stało się siedzibą biskupa, w 1170 roku Dublin otrzymał prawa miejskie i stał się głównym ośrodkiem panowania Anglii w kraju.
W 1591 roku brytyjska królowa Elżbieta I przyznaje statut najstarszej uczelni wyższej Irlandii Trinity College, a w dwieście lat później w mieście wybuchają powstania zbrojne skierowane przeciwko Anglii, a w 1916 roku w Dublinie wybucha powstanie wielkanocne. Z innych ważnych dla miasta wydarzeń należy wspomnieć o krwawej niedzieli z roku 1920 gdy podczas wojny o niepodległość państwa, IRA zabiła kilkunastu tajnych agentów brytyjskich, za co służby angielskie otoczyły stadion, na którym odbywał się futbolowy mecz i zaczęły strzelać do tłumu. W sumie zginęło około trzydziestu osób.
W 1941 Dublin stał się ofiarą nalotu niemieckiego mimo tego, że Irlandia podczas II wojny światowej zachowała neutralność.

About 

Related Articles