Trekking w Himalajach

2 20 października 2016

Dublin

Dublin jest bardzo atrakcyjnym dla turystów miastem; decyduje o tym nie tylko spora ilość naprawdę wartych obejrzenia zabytków, ale i specyficzna atmosfera, jaką czuje się na jego ulicach. W centrum miasta jest dużo małych urokliwych uliczek, na których umiejscowiła się wielka ilość zarówno sklepów i sklepików jak i klimatycznych restauracji i pubów, w których niejednokrotnie oprócz wypicia słynnego irlandzkiego Guinnesa można posłuchać ?na żywo? irlandzkiej muzyki. Na tychże uliczkach także często można zobaczyć i posłuchać popisów zespołów muzycznych czy wziąć udział w organizowanych spontanicznie ?konkursach? ?
Wprawdzie w Dublinie nie zachowało się zbyt dużo zabytków starszych niż siedemnastowieczne, ale te, które są, są naprawdę wyjątkowe na przykład Zamek Dubliński wybudowany przez Normanów na miejscu gdzie dawniej była fortyfikacja wikingów z XIII wieku czy katedra Cristchurch z 1172 roku, która została zbudowana także na miejscu wcześniejszej drewnianej wzniesionej przez wikingów. Wprawdzie oba te obiekty w późniejszych czasach zostały przebudowane i odrestaurowane, nie zmienia to jednak faktu, że odczuwa się specyficzną atmosferę przebytych wieków.
W centrum stolicy Irlandii dominuje niewysoka zabudowa utrzymana głównie w stylu gregoriańskim i neoklasycznym, a także zachował się układ urbanistyczny, ale już budynki Biblioteki i Muzeum Narodowego pochodzą z epoki wiktoriańskiej.
Najstarszy uniwersytet irlandzki Trinity College składa się kompleksu ciekawych budynków, z których najbardziej interesująca jest uniwersytecka biblioteka z imponującym księgozbiorem i kolekcją iluminowanych rękopisów ze słynną BOOK OF KELLS.

About 

Related Articles