Trekking w Himalajach

3 20 sierpnia 2018

A może wakacje w Weronie ?

Artykuł opisuje włoskie miasto Werona – przedstawia rys historyczny, wspomina również o aktualne sytuacji pozycja seksualna

Werona znajdująca się w północnych Włoszech jest interesującą propozycją spędzenia urlopu. O tym romantycznym mieście pisał Szekspir „Romeo i Julia”. VERONA jest ośrodkiem handlu, drugim, co do wielkości, po Wenecji, miastem Veneto i jednym z najbogatszych w północnych Włoszech. W jej starożytnym centrum wznoszą się dumnie liczne ruiny rzymskie, prawie tak wspaniale jak te w stolicy Włoch, oraz palazzi zbudowane z rosso di Verona – miejscowego wapienia o różowym odcieniu – przez średniowiecznych władców miasta. Dwa miejsca szczególnie przyciągają turystów: ogromna Arena z I wieku i Plazza delle Erbe z malowniczym targiem. Jednym z najważniejszych zabytków Werony jest kościół San Zeno Maggiore ze słynnymi średniowiecznymi drzwiami z brązu: zdobią je znakomite płaskorzeźby o treści biblijnej i sceny z życia patrona kościoła. Dzieje tego miasta były burzliwe.
W 1263 roku Sciligeri rozpoczęli swoje 127-letrtie panowanie w Weronie. W walce o władzę nie przebierali w środkach, ale potrafili zaprowadzić ład w mieście nękanym społecznymi niepokojami i waśniami rodów. Okazali się władcami stosunkowo sprawiedliwymi i oświeconymi. Na zaproszenie Cangrande I na jego dworze przebywał w latach 1301-1304 Dante, który zadedykował swemu gospodarzowi trzecią część Boskiej Komedii. Dzisiaj jedyne, co pozostało po Caligerich, to okazałe nagrobki w Castelvecchio. W 1387 roku Weronę opanowali mediolańscy Visconti. Później też władali nią obcy – Wenecjanie, Francuzi, Austriacy – aż do zjednoczenia Włoch w 1866 roku.

About 

Related Articles