Varius Manx i Kasia Stankiewicz czarują podczas ENT Tour. Baśń, las i magia (relacja, zdjęcia)

 

„Ent” to bez wątpienia jedna z najważniejszych i  najlepszych polskich płyt tego roku. Varius Manx po powrocie Kasi Stankiewicz mogliby pójść na łatwiznę i nagrać cokolwiek. Tak się jednak nie stało, bo dostaliśmy po prostu piękny album z baśniowymi kompozycjami Roberta Jansona, który zadbał o to, by zabrzmiały tu nie tylko instrumenty zespołowe, ale też szlachetne smyczki. Kasia dopisała do nich teksty, które  poruszają wrażliwe struny, zresztą jak mało kto ma do tego ogromne wyczucie.

 

 

Po wakacyjnej trasie z hitami grupa ruszyła w ENT Tour promując album. Pozycja obowiązkowa dla fanów zarówno zespołu jak i albumu. Tego wydarzenia po prostu nie można przegapić. Podczas koncertu w Kielcach zabrzmiały wszystkie utwory z płyty, które w koncertowych aranżacjach brzmią jeszcze pełniej niż na albumie. To wyjątkowe, bo rzadko zdarzają się takie koncertowe momenty:) Jak dla mnie najpełniej brzmiały „Śliwkowy deszcz”, „Mgła nad Warszawą”, „Od korzeni aż do gwiazd” i „Król gór”.  Bujały singlowe „Kot bez ogona” i „Przed epoką wstydu”. Nie oznacza to, że grupa skupia się tylko na nowych piosenkach. W repertuarze są variusowe evergreeny jak „Pocałuj noc”, „Piosenka księżycowa”, „Orła cień” czy totalnie piękne „Ruchome piaski”.

 

 

Kasia Stankiewicz niezmiennie brzmi i wygląda jak milion dolarów. Nie odciąga jednak uwagi od świetnych wizuali doskonale znanych fanom grupy z książeczki do płyty.  Koncert ma bowiem bardzo ciekawą oprawę wizualną dzięki wizualizacjom pojawiającym się na trzech wielkich ekranach otaczających zespół oraz towarzyszący im kwartet smyczkowy Classic Sisters. Niewątpliwie wprowadza to baśniowy nastrój tworząc zapowiadany przez Kasię spacer po lesie, do którego znajdziemy wiele odwołań na „Encie”.

 

 

Zajrzyjcie na koncertową rozpiskę ENT Tour i koniecznie wpadnijcie na jeden (lub więcej, a co!) koncert. Świetnie, że tak dobra płyta doczekała się tak dobrej trasy. I jeszcze jedno. Po koncercie artyści podczas spotkania z fanami podpisują płyty. I tak jest na każdym przystanku trasy. To wyraz szacunku i ukłonu dla fanów.

 

Varius Manx i Kasia Stankiewicz – ENT Tour – Kieleckie Centrum Kultury – 4.11.2018

 

(Fot. Wojtek Purtak/nakoncercie.pl)