Skaldowie ze Złotym Fryderykiem. Byliśmy na spotkaniu dzień przed wręczeniem nagrody (relacja, zdjęcia)

 

Andrzej i Jacek Zielińscy, liderzy grupy Skaldowie podczas wczorajszej gali odebrali Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Dzień wcześniej byli gośćmi spotkania w koneckiej Restauracji Leliwa na zaproszenie Domu Kultury. Jak można było się spodziewać przyciągnęli tłumy fanów. Skaldowie to wszak zespół kilku pokoleń, którzy grają już 54 lata!

 

 

Śmiało można powiedzieć, że ich piosenki nie tylko weszły do grona standardów polskiej piosenki, ale również zrewolucjonizowały myślenie o piosence. To do kompozycji Andrzeja Zielińskiego pisali teksty Leszek Aleksander Moczulski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski. Skaldowie umiejętnie łączyli na przełomie lat 60-tych i 70-tych inspirację pianem, gitarami, skrzypcami i muzyką ludową.

 

 

 

Kto nie zna dziś „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Wszystko kwitnie wkoło (Wiosna)” czy „Medytacji wiejskiego listonosza”. Tych piosenek nie zabrakło podczas spotkania w Końskich. Dodatkowo były one okraszone opowieściami o współpracy braci, wyjeździe do USA kilka miesięcy przed ogłoszeniem stanu wojennego  w Polsce, czy wreszcie Złotym Fryderyku.

 

 

 

Spotkanie z gwiazdą – Andrzej i Jacek Zielińscy – 8.03.2019 – Restauracja Leliwa – Końskie

 

 

(Zdjęcia: Wojtek Purtak/nakoncercie.pl)

 

Uroczo z niezwykłą klasą. Alicja Majewska koncertowo tuż przed wydaniem nowej płyty (zdjęcia, relacja)