Alleluja czyli Happy Day z gwiazdami. Muzyka inspirowana kulturą chrześcijańską królowała na Kadzielni (relacja, zdjęcia)

Cztery lata temu w Kielcach z okazji Światowych Dni Młodzieży zorganizowano wielki koncert w Amfiteatrze Kadzielnia, któremu przyświecał chrześcijański przekaz. Po kilku latach mamy już nie tylko cykliczne wydarzenie pod nazwą Alleluja czyli Happy Day, ale też Międzynarodowy Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej, który zaczyna być rozpoznawany w Polsce tuż obok istniejącego już od 16 edycji toruńskiego Song of Songs Festival.

Po raz pierwszy festiwalowi towarzyszył telewizyjny koncert, który widzowie TVP2 obejrzą w piątek 9 sierpnia o godz. 20.05. Na scenie wystąpili więc nie tylko laureaci konkursu o „Kryształową Barkę, ale też gwiazdy. Ich wybór nie był bez powodu, bo repertuar zarówno Zakopower jak i Piotra Rubika zawiera mnóstwo odniesień do chrześcijaństwa i relacji z Bogiem. Było więc i „Boso”, ale też i „Niech mówią, że to nie jest miłość”. Dla Piotra Rubika powrót na Kadzielnię miał wymiar dość symboliczny, bo to właśnie tu premierę miało oratorium „Tu Es Petrus”, które stało się motorem do jego kariery.

Jak można było się spodziewać publiczność porwał chór TGD. „Błogosław duszo moja Pana” śpiewał niemal cały amfiteatr. Takiej energii, radości, ale też ogromnej muzykalności nie próżno szukać gdzie indziej. Byli po prostu wspaniali. Na scenie wystąpili również kieleccy artyści Mafia, Wiola Dzigman czy radosne Józefowe Kwiatki w swojej wersji przeboju „Święty uśmiechnięty”. Oglądając telewizyjną relację zwróćcie koniecznie uwagę na zwycięzców Kryształowej Barki czyli grupę Retrospekcja, która wykonała zaskakująco taneczną wersję „Joszko Brody” Anny Marii Jopek.

Całość koncertu galowego była też wielkim widowiskiem ze świetnymi wizualizacjami. Nic dziwnego, bo za wszystkim stał reżyser i pomysłodawca wydarzenia Leszek Kumański, który na swoim koncie ma przecież mnóstwo festiwalowych koncertów telewizyjnych. Imprezę zorganizowali wspólnie Kuman Team, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Miasto Kielce.

 

ALLELUJA CZYLI HAPPY DAY – AMFITEATR KADZIELNIA  – KIELCE – 29.07.2019

FOT. WOJTEK PURTAK